Početna strana > Hronika > Bajram Redžepi: Interventne jedinice će reagovati i do Leposavića
Hronika

Bajram Redžepi: Interventne jedinice će reagovati i do Leposavića

PDF Štampa El. pošta
subota, 10. jul 2010.

Kosovska Mitrovica – Predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova samozvane države Kosovo nisu potpisali sporazum s misijom Euleksa, ali su se načelno dogovorili da, ukoliko bude procenjeno da se na terenu događaju „akcije visokog rizika”, reaguju specijalne jedinice, pod nazivom „Rosa sve do granice u Leposaviću”. Ovo je za „Politiku” potvrdio Bajram Redžepi, ministar policije u samoproklamovanoj kosovskoj državi, naglašavajući da je za prištinski list „Koha ditore” dao izjavu „izvukavši je iz cele priče i želeći da od intervjua sebi napravi ekskluzivu.

Na pitanje „Politike” da prokomentariše izjavu Borisa Tadića, predsednika Srbije, da njegove reči znače otvorenu objavu rata Redžepi je kazao:

– To apsolutno ne stoji. Tadić treba da zna i da više ne gaji iluzije jer je Kosovo nezavisna država. On i Srbija ne mogu da se mešaju u unutrašnje poslove Kosova. Uostalom, to je njegov problem, a takvu je izjavu dao nakon debakla na Vanrednoj sednici SB u Njujorku – ljutito je kazao ministar Kosovske policije.

Potvrdivši da će pripadnici interventne jedinice „Rosa” reagovati samo kada su u pitanju „kriminalci visokog nivoa” dodao je da će po pozivu Štaba Kosovske policijske službe, odnosno direktora JAT-a i Euleksa, „Rosa” priskočiti u pomoć, odnosno asistirati.

– Interventne jedinice asistiraće ako je potrebno i do granice, tačnije do Leposavića. One su uostalom raspoređene, odnosno šalju se svuda gde se za to proceni da postoji rizik. Naglašavam to je multietnička policija i nije orijentisana na srpsku zajednicu, a u njoj već godinama uhlebljenje nalaze i Srbi – odgovorio je ministar policije u vladi Hašima Tačija.

U Euleksu nisu želeli da komentarišu izjavu predsednika Tadića podsetivši da je Iv de Kermabon, šef misije Euleksa, opovrgao da postoji sporazum između kosovskih vlasti i ove misije, a Irina Gudeljević je za „Politiku” kazala da je „poslednju reč” dao šef misije, samo kratko podsetivši da sve strane treba da se uzdrže od bilo kakvih aktivnosti koje bi potencijalno mogle biti smatrane kao provokacija.

U štabu KPS-a u Prištini kažu da nemaju nikakvu zvaničnu informaciju o eventualnom slanju interventnih jedinica na teritoriju severnog Kosova, prvenstveno u Kosovsku Mitrovicu, a Baki Keljani, portparol štaba, za „Politiku” je kazao da ovu jedinicu čini više od 500 dobro obučenih i profesionalno spremnih pripadnika koji pored toga što deluju u „vanrednim okolnostima, imaju zadatak i da obezbeđuju visoke ličnosti, tačnije državnike, visoke funkcionere, političare...”

Na teritoriji severnog Kosova situacija je mirna, ali napeta, posebno posle izjave ministara KP. A povodom toga, juče se saopštenjem oglasilo Srpsko nacionalno veće severnog Kosova koje je podržalo ocenu predsednika Tadića da je izjava Redžepija otvorena pretnja ratom.

Kako stoji u saopštenju, privremene kosovske institucije neće biti jedino odgovorne za katastrofalne posledice eventualno sprovođenje ove pretnje, već će jednako biti odgovorni i Euleks i Kfor. SNV naglašava da ništa manje neće biti odgovorna i država Srbija ukoliko ne učini sve što je u njenoj moći da zaštiti kosmetske Srbe od najavljenog pogroma.

U toku jučerašnjeg dana na teritoriji severnog Kosova, posebno ka administrativnom prelazu Donje Jarinje u opštini Leposavić, u više navrata primećeno je nadletanje helikoptera, a što se tiče same Mitrovice pojačano je prisustvo KPS-a, ali i pripadnika Euleks policije koji patroliraju posebno u kvartovima u kojima uglavnom žive Albanci, odnosno onim delovima koji se smatraju posebno rizičnim, a to su Bošnjačka mahala u kojoj je nedavno u bombaškom napadu poginulo jedno lice, 11 ranjeno, u naselju Tri solitera, Mikro naselju, a pojačane su i kontrole na dva ibarska mosta – Istočnom i Glavnom gradskom, koji razdvajaju južni albanski od severnog srpskog dela Kosovske Mitrovice.

(Politika)